KÉRDEZZ, JAVASOLJ,
LEGYÉL JELEN,
VEGYÉL RÉSZT!
A demokrácia akkor működik, ha működtetjük. Választott vezetőink munkája függ attól is, hogy van-e, aki számonkéri. Nincs elég információnk önkormányzataink, közpénzből működő testületeink működéséről? Kérdezzünk!
Ezt az oldalt azért fejleszti a CKA, hogy az aktív állampolgárok informáltabban és felkészültebben vegyenek részt a közügyek alakításában. Kérdezz, javasolj, legyél jelen, vegyél részt, szólj bele!
A közmeghallgatás a helyi állampolgári részvétel egyik formája, hasonló egy lakossági fórumhoz. Lehetőséget ad arra, hogy a közösség tagjai a közügyekben személyesen és együttesen és szabadon kérdéseket tehessenek fel és azokra válaszokat kapjanak a képviselőktől, polgármesterektől vagy közintézmények vezetőitől.
Kik vehetnek részt a közmeghallgatáson? A közmeghallgatások nyilvánosak, bárki részt vehet rajta. Csak helyi közügyekben, közérdekű kérdéseket lehet feltenni, vagyis olyan témával kapcsolatban lehet kérdezni, amellyel kapcsolatban a kérdezetteknek döntési jogköre van. Itt lehet beszámolni problémákról és javaslatokat tenni, amire a testületi üléseken nincs lehetőség, mert ott nem szólalhatnak fel a lakók, csak ha ezt valamelyik ügy kapcsán az egyik képviselő kéri és a testület megszavazza.
Mik a közmeghallgatás megtartásának általános szabályai? A képviselőknek, illetékeseknek vagy a helyszínen vagy legfeljebb 15 napon belül írásban válaszolnia kell a közmeghallgatáson elhangzott kérdésekre és javaslatokra. A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény (2011. évi CLXXXIX. tv., “Mötv.”) szerint minden helyi önkormányzatnak évente legalább egyszer kötelező közmeghallgatást tartania (54. §). (Ha ennek nem tesz eleget, érdemes bejelentést tenni a helyi kormányhivatalnál.) A helyi közmeghallgatás szabályait a Szervezeti és Működési Szabályzatnak is tartalmaznia kell. Itt található pl. hogy hány nappal előre kell nyilvánosan kihirdetni a közmeghallgatás időpontját.
Készült a TASZ helyi önkormányzati aktivizmus 1×1 kisokosa alapján, ami itt olvasható.
– Nézd meg hogy településeden hogyan szabályozza az önkormányzat az SzMSz-ben a közmeghallgatás kihirdetését és menetét.
– Nézd meg a korábbi gyakorlatot, mikor volt a településeden utoljára közmeghallgatás, milyen ügyekben, hányan vettek részt, hogyan hirdette ki a testület és hogyan számolt be róla?
– Tudd meg, hogy mikor lesz a következő körmeghallgatás időpontja. Ha nincs kihirdetve, érdeklődj a jegyzőnél.
– Gyűjts kérdéseket: írd össze szomszédaiddal, helyi közösségeddel, hogy melyek azok az ügyek, amelyek foglalkoztatnak, közérdekűek és amelyekben információra van szükségetek, vagy javaslatokat tudtok megfogalmazni.
Menj el a közmeghallgatásra, kérdezz, és dokumentáld az elhangzottakat! Ha 15 nap múlva kapsz csak választ, és az nem nyilvános, tedd azt elérhetővé, mert mindenkit érint.
Hívd fel a lakosság figyelmét! Továbbítsd nyilvános csatornákon, hogy minél több ember tudjon róla, és vegyen részt.
Hányszor tart a települési önkormányzatod közmeghallgatást egy évben? (1 alkalom kötelező)
Milyen időpontban tartják a közmeghallgatást a településeden (hónap, nap, napszak), és az mennyiben segíti a lakosok részvételét?
Hány nappal előre hirdetik ki az időpontját?
Milyen felületeken hirdetik meg? Honnan tudnak róla a lakosok?
Milyen módon gyűjtik a kérdéseket? Csak helyben vagy írásban is?
Ki vezeti az ülést? (a polgármester vezetheti)
Milyenek a körülmények a teremben?
Jelen vannak-e a képviselők határozatképes számban?
Hogyan határozzák meg a napirendet?
Mennyi időt tölt a testület a saját munkájának bemutatásával?
Mennyi idő van a kérdésekre és a válaszokra?
Az írásban érkezett kérdéseket és az azokra adott válaszokat felolvassák-e?
Egy lakos hogyan és hányszor kaphat szót? Van-e lehetősége viszontválaszra?
Készül-e felvétel? Van-e élő közvetítés?
A vendégek készíthetnek-e felvételt? (törvényileg igen, az ülés nyilvános)
Az ülés felvételeit és jegyzőkönyvét mennyi időn belül, és hol teszik közzé?
A későbbi válaszokat mennyi időn belül küldik meg, és hol teszik közzé?
Visszakereshetőek-e a korábbi évek jegyzőkönyvei?
Olvashatóak-e a jegyzőkönyvtől külön a kérdések és a rájuk érkezett válaszok?
Az E-demokrácia Műhely Egyesület készített egy értékelőlapot, amivel visszajelezhetsz arról, településeden hogyan valósult meg a közmeghallgatás → Kitöltöm!
Gyál: Az Eleven Gyál Csoport tagjai részt vettek 2017. december 01.- én nem csak kérdésekkel, de közvilágítás ügyéhez kapcsolódó szakmai anyagokkal és teremben lévők figyelmét felhívó eszközökkel is készültek az éves közmeghallgatásra. Sőt, minden képviselő magával vihetett emlékbe egy pici elemlámpát, amit a koromsötét utcákon is használhattak úton hazafelé. Klikk ide!
KÜLDD BE!
Településeden mikor lesz közmeghallgatás?
Milyen kapcsolódó események lesznek?
Írd meg nekünk a beleszolok@cka.hu címre!