Részvétel Hónapja 2024 – Békéscsaba
- október 6.
Állatok világnapja – aPont módra
A békéscsabai aPont Állatok világnapja aPont módra címmel a felelős állatvédelemről szervezett vitafórumot a Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozat keretében.
A Részvétel Hónapja 2024 keretében megtartott esemény témája azért lett az állatvédelem és tágabban véve a környezetvédelem, mert a békéscsabai aPont a 2024. év második félévére tervezett programjai keretében igyekezett olyan kérdésköröket találni, amellyel meg tudja szólítani a helyi lakosságot, de amelyhez viszonylag könnyebb kapcsolódni és olyanok is kedvet kaphatnak a részvételhez, akik a “keményebb” közéleti témáktól visszariadnának.
Az esemény arra hívta a békéscsabaiakat, hogy közösen vizsgálják meg az állampolgári felelősség kérdését az állatvédelmi törvény betartása kapcsán. A program egy menhely meglátogatásával indult volna, amit egy fertőző betegség miatt sajnos törölni kellett. Így az ismerkedő kör mindjárt az állatokkal kapcsolatos személyes attitűdök feltérképezésére irányult: mindenkinek egy olyan személyes élményét kellett megosztania, amely egyrészt kifejezi az érzelmi kötődését, másrészt nagy valószínűséggel mással nem fordult elő. Ez a játék segített a kezdeti feszültség oldásában.
A következő programpont egy játékos kvíz volt, amely főként hazánk, és szűkebben a megye élővilágára és természeti értékeire fókuszált (és amelynek az elkészítésében egy – a csoport munkáját – távolról, Lengyelországból támogató fiatal tagunk vállalt komoly szerepet).
Ezt a kifejezetten az együttműködésre serkentő, The Mind nevű kártyajáték követte, aminek azaz érdekessége, hogy csak akkor van lehetőség a nyerésre, ha mindenki nagyon figyel mindenkire, és közösen vesz részt a feladat megoldásában. Ez a játék egyértelműen jó hatással volt az egyébként vegyes életkorú társaságra, mindenki nagyon hamar ráérzett a játék lényegére, és tényleg nagyon élvezte magát a játékot is. Ezután egy ebédszünet következett, amikor az esemény elején még távolságtartó szereplők már közvetlenül és lazán társalogtak.
A program második részében a moderált vita eszközével az egymásra figyelő és egymásra reagáló beszélgetés kialakítása volt a cél. Ennek a keretei a Partizán Közgyűlés nevű társasjátékának mintájára épültek fel, de a hívómondatokat a szervezők állították össze az előkészítő találkozók során. Fontos tapasztalat volt, hogy a tényleges vita során milyen fegyelmezetten betartották a résztvevők az előzetesen lefektetett szabályokat, és igyekeztek az érzelmeiken felülemelkedve, személyeskedés nélkül, valódi érvekkel meggyőzni egymást, ami nem egy esetben valóban sikerrel is járt.
A program végén érkezett visszajelzések és a szervezőcsapattal tartott értékelés alapján a program elérte a célját, megnyitva az utat a későbbiekben a „keményebb” közéleti témák megvitatásához.