Részvétel Hónapja 2024 – Mórahalom
- október 22.
Homokhátság víz és mezőgazdaság nélkül? – Fórumbeszélgetés
Az aPont Szeged eseménye a tájból eltűnő víz következményeiről szervezett fórumbeszélgetést a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozata keretében.
Az aPont Szeged a mórahalmi Aranyszöm Rendezvényházba szervezett szakmai fórummal egybekötött fórumbeszélgetést a Homokhátság elsivatagosodásának várható következményeiről, és a lehetséges megoldásokról. A fórum célja a súlyos probléma kihangosítása mellett a párbeszéd elindítása volt a résztvevők között, és a felmerülő kérdésekre a közös válaszok megtalálása. Fontos szempont volt akár több lehetséges vízió megjelenítése és a javasolt megoldási lehetőségek mellett azok konkrét megvalósíthatóságának átgondolása is. Utóbbiban szakértők segítették a résztvevőket:
- Dr. Rakonczai János professzor emeritus, SZTE Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék,
- Dr. Tölgyesi Csaba egyetemi adjunktus, SZTE Ökológiai Tanszék,
- Magyar Kitti vidékfejlesztési agrármérnök, gazdálkodó,
- Toldi Csaba a Kiskunok a Vízért Egyesület elnöke, gazdálkodó,
- Király András a WWF Magyarország Élő Folyók program szakértője és
- Kulcsár László a Zöld Gerilla Mozgalom vezetője, gazdálkodó személyében.
Egyértelműen sikeresnek tekinthető a Homokhátság vízellátási problémáiról rendezett mórahalmi lakossági fórum, amelyre több érdekelt oldalról is sikerült résztvevőket meghívni. Öröm volt látni, hogy a közönség milyen elmélyült érdeklődéssel hallgatta ezeket a szakembereket. Az előadások képi és szöveges illusztrációi nagyon gazdag információs tartalommal és helyzetelemzéssel szolgáltak és kifejezetten élvezhetőek voltak.
Az elhangzott szakmai előadásokat követően több helyi és környékbeli lakos is hozzászólt a témához. Fontos és értékes gondolatok hangzottak el a helyi és környékbeli gazdálkodók, mint közvetlenül érintettek részéről. A település polgármestere Nógrádi Zoltán – aki a hasonló rendezvényeken megszokottaktól eltérően szintén elfogadta a meghívást – az előadások közben szorgalmasan jegyzetelt, majd hozzászólt, amihez kapcsolódva élénk diskurzus alakult ki a résztvevők között. Az esemény utolsó megszólalója az előtte felszólalókhoz is kapcsolódva további együttműködésre biztatott, így a helyenként parázs vita ellenére a fórumbeszélgetés lezárása igen pozitív és előremutató volt. Ez bizakodásra ad okot abból a szempontból is, hogy az elhangzott szakmai ötletek nyomán, helyi szinten folytatódni tud a munka a kialakult helyzet megoldása érdekében.
Szervezőként egyértelműen abban látható az ilyen és ehhez hasonló lakossági fórumok értelme és célja, hogy a résztvevők egy adott témában információkat, tudást szerezhetnek, továbbá párbeszéd alakulhat ki a lakosság, a szakemberek és a helyi döntéshozók (esetleg országos politikusok, hiszen gyakran rajtuk múlnak a dolgok) között. Itt most ez a találkozás meg tudott valósulni, ezért a szervezők nem dolgoztak hiába!
——————————————-
A Részvétel Hónapja 2024 — Demokrácia Őre programsorozat az Európai Unió támogatásával jött létre. A projektet támogatja a Közös Értékeink Program, ami az Európai Unió “Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának keretében valósul meg.
Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.
A projektet a United States Agency for International Development (USAID) és a German Marshall Fund of the United States Alapja (GMF) társfinanszírozta. A tartalma egyedül a Civil Kollégium Alapítvány felelőssége, és nem feltétlenül tükrözik az USAID vagy a GMF nézeteit.
.