Részvétel Hónapja 2024 – Sámsonháza

  1. október 12.

Nők szerepe a klímaváltozás megállításában

A Sámsoni Elevenek Egyesület és a Civil Kollégium Aalpítvány (CKA) közös szervezésében a nők klímaváltozás megállításában játszott szerepeit járta körbe a sámsonházi rendezvény a Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozat keretében.

A rendezvény abból a sokak által az élet számos területén bizonyított alapvetésből indult ki, hogy klímaváltozás kedvezőtlen hatásai több szempontból is jelentősebben érintik a nőket, mint a férfiakat. A változó klíma újabb és újabb nehézségeket okoz a hétköznapokban, amivel – különösen a szegényebb társadalmi csoportokban – elsősorban a nőknek, kiemelten a több gyermeket nevelő anyáknak kell szembenézniük, ezért a változás, az új és egyre újabb kihívásokhoz történő adaptálódás kulcsai és motorjai is elsősorban a nők ezekben a társadalmakban. Ennek részben az is az oka, hogy a mai társadalmak többségében a nők jelentősebb szerepet vállalnak a családok mindennapjainak működtetésében, ezért a hagyományos társadalmi szerepük és az ehhez szükséges képességeik által sokkal inkább birtokában vannak a biodiverzitás megőrzésének biztosításához szükséges megoldásoknak. Rendelkeznek például a természeti erőforrások kiaknázásához, az innovációhoz, a vízgazdálkodáshoz, a mezőgazdasághoz, az élelmezéshez, a hulladék feldolgozáshoz és az energiatermeléshez szükséges hagyományos ismeretekkel. Ezért a nők ökológiai szemléletének megváltoztatása, az ökológiai lábnyom csökkentése érdekében alapvető érdek. 

Mivel a nők társadalmi szerepe világszerte erősödik, bevonásuk a szemléletváltás terjesztésébe nagy hatással lehet a klímaváltozás hatásainak mérséklésében. Ez a cél vezérelte a szervezőket a nők szerepét középpontba helyező előadás megszervezésében a klímaváltozás témájában, amelyet egy filmvetítés és a résztvevőket bevonó, kötetlen beszélgetés követett. 

A téma olyan izgalmasnak és érdekfeszítőnek bizonyult a 16 érdeklődő számára, hogy az arról indult tartalmas és érdekes beszélgetés miatt majdnem elmaradt a filmvetítés. De végül mégis megtörtént ez is, és a klímaváltozás hatásait bemutató Hogyan vezet klímakatasztrófához az emberi fejlődés? című rövidfilm közös megtekintése után nehéz volt megszólalni, annyira megdöbbentek a résztvevők azon, hogy milyen hatással vannak személyesen és egyenként ők is a klímaváltozásra, és hogy mennyire nincsenek ennek tudatában. De az első sokk után elindult az együttgondolkodás nemcsak arról, hogy mi emberek mi mindent rontottunk el ahhoz, hogy ide jutottunk, hanem arról is, hogy nekünk átlagembereknek milyen lehetőségeink és szerepünk van abban, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk. Minden résztvevő felismerte, hogy apró lépéseket ugyan, de ő is tud tenni, például a vízpazarlás vagy az égve hagyott lámpák ellen. Mindannyian hibaként fogalmazták meg a helyben termelt élelmiszerek háttérbe szorulását, és egyetértés alakult ki a kiskerti növénytermesztés modern, időt és energiát gazdaságosan hasznosító gyakorlatának újraélesztése és népszerűsítése mellett. Ennek eredményeképpen megfogalmazódott egy közös cselekvési terv is arról, hogy jövő tavasszal az egyesület létrehoz egy gyümölcsfás-zöldséges, dísz- és gyógynövényes közösségi kertet Sámsonházán. 

És aligha lehet annál nagyszerűbb eredménye egy részvételi eseménynek, mint hogy a résztvevők elhatározzák egy újabb közösségi részvételt igénylő projekt megvalósítását.

Menü