Részvételi Évkör Műhely & Részvétel Hónapja Záró Buli 

2024.10. 25. 

Záróeseményünkön nemcsak sikeres Részvétel Hónapja – Légy a helyi demokrácia őre! kampányunk méltó befejezéséhez érkeztünk és ünnepeltünk együtt, hanem a jövőbe tekintve, új lendülettel készültünk a helyi közéleti aktivizmus folytatására. 

Bemutattuk a Részvételi Évkör Programot : amely a helyi politikában és a civil tevékenységekben egy szüntelen, ritmusos és közösségi alapú együttműködési folyamatot jelent, amely hozzájárulhat a demokratikus részvétel és a helyi közösségek megerősítéséhez.

Ahogy a természetnek, úgy a helyi közéletnek is van egy meghatározott  éves ritmusa, visszatérő időszakok, amikor újra megnyílik a lehetőség, hogy az emberek bekapcsolódjanak a közösség fontos döntéseinek előkészítésébe, vagy ellenőrzésébe. Ezt a Részvételi Évkör modellt mutatta be Madarász Csaba az eDemokrácia Műhely munkatársa, hogy egy olyan keretet adjon, ami segíti a közösségek stratégiai gondolkodását, civil szerveztek erejének fenntartását a helyi társadalomban.

Az interaktív műhely elsősorban a résztvevők már meglévő tudására alapozott, akik remekül felsorolták azokat a fix vagy épp mozgó időpontokat, amelyek rendre megjelennek az önkormányzati munkában. Így szóba került: a költségvetési és az adóterhet jelentő döntések időszaka, a testületi és bizottsági ülések rendje, a közmeghallgatás és a politikusi fogadóórák ideje, a jeles napok kalendáriuma, a helyi nyilvánosság: tv, rádió, újságok megjelenése. Felmerült a  részvételi költségvetés, amelynél fontos hogy minden évben meghatározott időszakban történjen a tervezési és szavazási folyamat, lehetővé téve, hogy a polgárok  bekapcsolódjanak és közvetlenül befolyásolják a helyi kiadások egy részének irányait.

Majd előkerültek a szezonális közösségi események, hiszen ezek (közösségi fesztiválok, szemétszedő akciók, zöld kezdeményezések) minden településen mást és mást jelentenek, de amelyek során a civilek és az önkormányzat együttesen dolgozhatnak a közösség javára.

A következő részben a szót Szulovszky István vette át, hogy a Civil Kollégium Alapítvány és a hozzánk kapcsolódó szervezetek közösségi fellépéseiről, rendszeresen használt  részvételi eszközeiről vetítsen képes beszámolót. A kedvenc civil sétánk mellett megjelentek a látványos fellépések a közmeghallgatásokon, láttunk képet számadófórumról, de a sok embert bevonó kitelepülésekről is. Ez mind mind jelentősen erősítette a motivációt és felébresztette a lelkesedést a jelenlévőkben. 

Ekkor már remek volt a hangulat az ünnepléshez. Ám ezt még fokozta a szervező csapat által összeállított totó is, amelyen hol megdöbbentek, hol jót szórakoztak a gyakorlatilag önmagukat ünneplő aktivisták. A csodás számok a következők: a 19. részvételiséget erősítő rendezvénysorozat keretében 12 megyében és a fővárosban 46 eseményt szerveztek a civil csoportok.  A legmesszebbi település Nyírmihálydi volt és 13 különböző részvételi eszközt használtak a szervezők. A  legjelentősebb eseményeken megjelent sajtósok számát nem is sikerült kiszámolni, annyian voltak összesen. Öröm a négyzeten! 

Durrant a pezsgő, koccantak a poharak, s mindenki megérdemelten büszke és boldog volt.  

Hajrá civilek és CKA! 

Sándor Kata CKA kommunikációs munkatárs

—————————————-
A Részvétel Hónapja 2024 — Demokrácia Őre programsorozat az Európai Unió támogatásával jött létre.
A projektet támogatja a Közös Értékeink Program, ami az Európai Unió “Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának keretében valósul meg.
Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.
A projektet a United States Agency for International Development (USAID) és a German Marshall Fund of the United States Alapja (GMF) társfinanszírozta. A tartalma egyedül a Civil Kollégium Alapítvány felelőssége, és nem feltétlenül tükrözik az USAID vagy a GMF nézeteit.

.                    

Menü