Részvétel Hónapja 2024 – Esztergom
- október 18.
Sokszínűek vagyunk! – Elfogadás az iskolában
Kotricz Katalin és Szécsi Magdolna az iskolai demokráciáról, azon belül is a szülői jogokról szervezett beszélgetést a Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozat keretében.
Az esztergomi Boldog Ceferino Roma Misszió házába szép számban jöttek el a Kárpátaljáról menekült ukrán roma menekültek a hazai roma családok mellett.
A téma annak a kérdésnek a körüljárása volt, hogy mit tehetnek a szülők azért, hogy a kulturális különbségek ne jelentsenek hátrányt az iskolában? Hogyan segíthetik a gyerekeik elfogadását szülőként és pedagógusként? Egyáltalán milyen jogai vannak egy szülőnek az iskola falai között?
Ezekről az iskolai életet alapvetően meghatározó kérdésekről beszélgettek a szervezők a Dunakanyarban élő – pilismaróti, nagysápi és dömösi – ukrán és roma szülőkkel. A Civil Kollégium Alapítvány oktatási munkacsoportja évek óta azon dolgozik, hogy minden gyerek megkapja a figyelmet és a szeretetteljes törődést az iskolákban. Akár Ukrajnából menekültek, akik nem értenek magyarul, akár anyagi nehézségekkel küzdő családok gyermekei, vagy speciális gondoskodásra szorulnak – mindenkinekk jár a kiegyensúlyozott, boldog gyerekkor. Fontos, hogy a roma közösségekből érkező szülők tapasztalatai különösen értékesek lehetnek ebben a folyamatban, mert segítenek hidat építeni az iskolai munkatársak és a szülők között. Az ilyen és ehhez hasonló tematikus beszélgetések segítik az elfogadás erősítését és a tapasztalati segítők munkáját.
Az ukrán roma menekülteknek eleinte nehéz volt a helyi romákkal kapcsolatot teremteni, de a beszélgetés során kiderült, hogy az oktatással kapcsolatos problémáik több ponton azonosak, így elkezdtek egymáshoz kapcsolódni. Mindkét csoport tapasztalata az, hogy az iskolában megkülönböztetik a gyerekeiket, lenézik, kirekesztik, sokszor fizikailag bántalmazzák őket. Mindkét csoportnál problémaként fogalmazódott meg, hogy nincsen választási lehetőségük, hiába szeretnék egy szerintük magasabb oktatási színvonalat nyújtó, jobb iskolába beíratni a gyereküket, ha oda nem veszik fel, hanem eleve az Esztergom-kertvárosi szegregált intézménybe irányítják őket.
Elhangzott, hogy az ukrán roma menekültek még most sem szívesen viszik a gyerekeiket iskolába, mert a megnyugtató lakhatásuk még mindig nem biztosított. A menekültstátuszukat megvonó kormányrendelet sajnos kedvez a gyerekek iskolai távolmaradásának.
Az iskolai segítő jelenlétének fontosságában azonban minden szülő egyetértett. Örömteli volt hallani azt is, hogy a helyi romák számára mennyire fontos, hogy a gyerekeik iskolába járjanak, annak ellenére is, hogy ebben nagy kitörési lehetőséget nem látnak. Sajnos mindkét csoport esetében erős a tanult tehetetlenség és a beletörődés mechanizmusa.
Cselekedjünk együtt egy kiegyensúlyozott, türelmes és együttérző gyerekkorért!
További információk az EgyszerGYEREk programról: https://www.cka.hu/egyszergyerek/