Részvétel Hónapja 2024 – Szeged
- október 5-19.
Szeged legyen tűzijátékmentes város!
Az aPont Szeged eseménye a tűzijáték előnyeiről és hátrányairól folytatott két héten át tartó diskurzust Szeged lakóival a Civil Kollégium Alapítvány (CKA) Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozatának keretében.
A szegedi aPont online petíciót indított azért, hogy Szeged legyen tűzijátékmentes város!
Ezzel párhuzamosan beszélgetésre invitálták a szegedieket, ahol igyekeztek felhívni a figyelmet a tűzijáték káros hatásaira. A vad- és háziállatokra gyakorolt negatív következményei mellett kitértek a számottevő anyagi, egészségügyi, környezeti és ökológiai hatásokra.
A mérleg egyik serpenyőjében a tűzijáték szépsége és 10-15 percnyi szórakozás lehetősége, míg a másikban az anyagi vonzata, a környezeti és ökológiai hatásai, a vad- és háziállatokra gyakorolt negatív hatásai kaptak helyet.
A beszélgetések során szóba került a levegőszennyezés kérdése, melynek finompor-terheltsége az egész évben nem tapasztalható csúcsértékét éri el Újév hajnalán, miközben erősen szennyező anyagok, nehézfémek és mérgező vegyületek kerülnek a levegőbe. A szervezők kitértek arra is, hogy a város téli légszennyezésének jelentős forrása a lakossági tüzelés, ami a szegényebb társadalmi csoportok esetében sokszor a szemét elégetését jelenti. Ezért azzal érveltek, hogy ha a tűzijátékra fordított összeget a város szociális tűzifa formájában ezeknek a háztartásoknak az ellátására fordítaná, mindenki jobban járna.
Ugyancsak fontos érv volt, hogy a hang- és fényhatások szorongást okoznak az állatoknak, és országosan mintegy ezer háziállat, elsősorban kutyák menekülnek el ilyenkor az otthonukból, melyek közül sokan soha nem térnek haza. Szóba került a közeli Fehér-tó többezres vonuló madárpopulációja is, amely a tűzijáték hatásaitól megriadva hajlamos elhagyni a biztonságos pihenő- és táplálkozóhelyét, ami komoly kockázatot jelent a madarak életére.
Az ellenérveket megfogalmazók többsége arra hivatkozott, hogy csupán egyetlen napról van szó, ezért a tűzijáték szépsége kompenzálja az álatal okozott, csekély mértékű hátrányokat. A beszélgetések során azonban kiderült, hogy sokan nem gondolják át a tűzijáték számos negatív hatását, ezért érdemes erről akár civilek által kezdeményezett, akár a városvezetés által szervezett diskurzust folytatni.
A szervezők az eseménysorozat végén megfogalmazták a beszélgetések eredményeiből megszülető javaslatokat és továbbították azokat Szeged városvezetése felé:
Legyen Szeged haladó szemléletű, példamutató, környezet- és egészségtudatos város!
Ismerjük fel, hogy számos egyéb, kevésbé környezetterhelő módja van a közös ünneplésnek!
A petícióhoz továbbra is csatlakozhat aki egyetért és támogatja a kezdeményezést ITT!
A Részvétel Hónapja 2024 — Demokrácia Őre programsorozat az Európai Unió támogatásával jött létre. A projektet támogatja a Közös Értékeink Program, ami az Európai Unió “Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának keretében valósul meg.
Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.
A projektet a United States Agency for International Development (USAID) és a German Marshall Fund of the United States Alapja (GMF) társfinanszírozta. A tartalma egyedül a Civil Kollégium Alapítvány felelőssége, és nem feltétlenül tükrözik az USAID vagy a GMF nézeteit.