Szegedi Civil séta
2024.09.28. szombat 15:00
“A Partiscum Egyesület a CKA Hálózat tagjaként szervezte szegedi civil sétáját, ami sok szempontból egyedi eseményként szerveződött. Egyrészt a CKA Pest Megyei térségi hálózatának évek óta szervezett civil séta módszertanát alapul véve mutatta be helyi Biztonságos Tér kampányát az érdeklődőknek, másrészt a Hálózat tagjaként ez volt az első civil séta, amit Pest megyén kívül sikerült megszervezni. A programon a rossz idő ellenére összesen 18 ember vett részt, jellemzően az egyesület, valamint a Hálózat képviselői, de a program nyitott volt külsős érdeklődők számára is.
A sétán a Biztonságos Tér kampány különböző állomásait, helyeit látogatták meg, bemutatva a kampányt, annak múltját, stratégiáját valamint a kampánnyal felmerülő kérdéseket. A Biztonságos Tér kampány 2016-ban indult, célja, hogy Szegeden egyre több olyan hely kapcsolódjon be a kampányba, ahol az LMBTQ+ emberek szabadon, magukat vállalva, biztonságban lehetnek, és az ott dolgozók megvédik őket, ha diszkriminációt, megbélyegzést vagy hátrányos megkülönböztetést tapasztalnak velük szemben.
A kampányba már eddig is évről évre egyre több helyszín kapcsolódott, nem csak Szegeden, de országszerte több városból is.
A séta eredeti tervei szerint az Ifjúsági Háztól indulva 7 állomáson keresztül mesélte volna el az ilyen típusú kampány legfontosabb strukturális, logisztikai, szervezési és bevonási lehetőségeit, ám a zord, esős időjárás végül keresztül húzta ezt.
Ám, a séta mégsem maradt abba. A Belvárosi Mozi (ami szintén egy Biztonságos Tér) kávézójában lehetőség nyílt a séta hátralevő részének elméleti bemutatására. Egy interaktív beszélgetést is terveztünk ami végül ebben a kávézóban valósult meg. Ennek célja: valamelyest definiálni, keretbe foglalni, ki mit ért „biztonságos” alatt, hiszen az, hogy egy hely biztonságos, mást-mást jelent különböző emberek számára.
A séta és annak témája remek lehetőséget nyújtott arra, hogy a CKA Hálózat jelen lévő tagjaival további kapcsolódási pontokat teremtsünk. Kiderült ugyanis, hogy a kampány és annak szellemisége, elvei és céljai sok ponton találkoznak a CKA megjelent képviselőinek saját szervezeten belüli céljaival. Elképesztően fontos, lényegretörő és gyümölcsöző kérdések, gondolatok, ötletek láttak napvilágot, és annak ellenére, hogy a sétát teljes egészében nem sikerült kivitelezni, a tartalmi rész bemutatása, az interakció a szervezetek képviselői között, a közösségépítés messzemenően sikerrel zárult.
A Partiscum Egyesület tagjai számára különösen fontos volt ez a közös séta: itt érezhették, hogy egy valódi hálózat részesei, amelyben a képviselők segítik, támogatják egymást, és valóban gondolkodnak arról, hogyan állhatnak ki különböző ügyek mellett, még akkor is, ha az saját profiljukba nem, vagy kevésbé illeszkedik. Sokszor tényleg a külső szem látja meg a legtöbbet a problémás, kérdéses helyzetekben és mond olyan tanácsot, amit belülről nem vennénk észre.”
Az esemény társszervezője a Civil Kollégium Alapítvány. Támogató az Ökotárs Civil Térkép programja, valamint az Inkubátor 2024.
Annus Szabolcs, a Partiscum Egyesület a Szegedi LMBT Közösségért egyik elnökségi tagja, a séta egyik vezetője
—————————————-
A Részvétel Hónapja 2024 — Demokrácia Őre programsorozat az Európai Unió támogatásával jött létre.
A projektet támogatja a Közös Értékeink Program, ami az Európai Unió “Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának keretében valósul meg.
Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.
A projektet a United States Agency for International Development (USAID) és a German Marshall Fund of the United States Alapja (GMF) társfinanszírozta. A tartalma egyedül a Civil Kollégium Alapítvány felelőssége, és nem feltétlenül tükrözik az USAID vagy a GMF nézeteit.
.