Részvétel Hónapja 2024 – Budapest, Valyo
- október 29.
Víz és közösségi tudomány meetup
A Valyo, Város és Folyó Egyesület szervezésében a közösségi tudományt használó és vízzel kapcsolatos kérdéseket kutató kezdeményezések mutatkoztak be a Részvétel Hónapja 2024 – Légy a helyi demokrácia őre! eseménysorozat keretében.
A „civil tudomány” vagy „közösségi tudomány” azt jelenti, hogy civilekként is tevékeny részt tudunk venni tudományos kutatásokban. Erre számtalan kutatási területről van példa, de közösségi tudománnyal lehet kampányokat is indítani fontos társadalmi ügyekben. Az Európai Közösségi Tudomány Egyesület (ECSA) szeretettel várt mindenkit az első alkalmára, ahol a vízzel foglalkozó és közösségi adatgyűjtést használó projektek mutatkoznak be.
Elsőnek Le Marietta, ECSA-nagykövet röviden bemutatta a civil/közösségi tudomány fogalmát. Őt Pernecker Bálint, a PTE Biológiai Intézet, Hidrobiológiai Tanszék tanársegédje
követte, aki az EU DRYRiVERS programjáról beszélt, amelynek fő célja az összes kapcsolódó tudományterületen átívelő megközelítéssel globális szinten felmérni és megérteni az éghajlatváltozás és az emberi tevékenységek növekvő vízigénye következtében megváltozó vízforgalom jelenségét. Ennek részeként a DRYRivERS közösségi adatgyűjtő, vagy más néven „citizen science” hálózat a lakosság segítségével, közös adatgyűjtés keretében azonosítja, hogy mikor és hol jelentkezik a kiszáradás. Majd Horváth Zsófia, kutató, ökológus, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének kutatócsoport-vezetője beszélt a MyPond projektről, melynek célja, hogy felmérje a hazai településeken, különös tekintettel a Budapesten található kistavak számát, azok vízminőségét és biodiverzitását. Végül Lohász Cecília, a Város és Folyó Egyesület tagja, A Fürdésre kiválóan alkalmas?! kampány céljaként megfogalmazott Dunafürdők megvalósíthatóságának jogi, területi, infrastrukturális és vízminőség kérdéseit járta körbe, konkrét helyszínjavaslatokkal.
A Valyo azt szeretné elérni, hogy néhány év múlva a Duna belvárosi szakaszán újból legalább egy, de hosszú távon több folyami uszoda, Dunafürdő üzemeljen. Négy olyan helyszín mellett, ahol akkreditált mintavétellel végeznek méréseket, a Szent Gellért térnél a Gellért kifolyó felett heti rendszerességgel vizsgálják a víz minőségét a lakosság bevonásával. Ez azt jelenti, hogy önkéntesek segítségével történik a mintavétel, a vízminták elemzését pedig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszéke végzi. Az előadás a kampány eddigi eredményeit és tapasztalatait foglalta össze.